Światowy Dzień Serca 2022

ŚDS 2022

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ponad 120 krajach w dniu 29 września. Inicjatorem tego wydarzenia jest World Heart Federation, którego aktywnym członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Głównym celem Światowego Dnia Serca jest edukacja i promocja zdrowego stylu życia oraz profilaktyki jako najskuteczniejszego sposobu zachowania zdrowia. Hasło tegorocznego Dnia Serca ustalone przez Światową Federację Serca to: Use Heart For Every Heart - w j. polskim „Miej Serce dla Serca ”.

Polskie Towarzystwo Kardiologicznie, podobnie jak co roku, aktywnie angażuje się i wspiera akcje edukacyjne, których celem jest propagowanie wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach diagnostyki, leczenia i o profilaktyce zdrowotnej, zwracając szczególną uwagę na choroby cywilizacyjne i czynniki ich ryzyka: nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol czy cukrzyca, których można uniknąć żyjąc zdrowo.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przygotowało szereg aktywności edukacyjno-informacyjnych, w tym artykuły edukacyjne publikowane w mediach ogólnopolskich i regionalnych, audycje radiowe, wywiady z ekspertami oraz aktywności w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter). Dzięki uprzejmości i gościnności Pana Prof. dr. hab. n. med. Marcina Gruchały, Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym roku zorganizowano również konferencję prasową.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne popiera również wszelkie inicjatywy edukacyjne, które szerzą wiedzę o objawach i przyczyniają się do zrozumienia istoty schorzeń układu sercowo-naczyniowego, by im zapobiegać lub je skutecznie leczyć. Przykładami takich działań edukacyjnych jest patronat PTK nad kampanią STOP UDAROM, której spot „Rady od serca”, można obejrzeć na FB PTK oraz ogólnopolska kampania społeczna poświęcona typowym i nietypowym objawom zawału serca „Nie zawal! Wybierz życie”, której Towarzystwo jest Partnerem merytorycznym.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym – Towarzystwo łączy się ponownie z innymi krajami w akcji iluminacji świetlnej znaczących obiektów w kraju, w związku z tym po raz kolejny wyszło z inicjatywą podświetlenia fasady Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 29 września.

***
Wsparcia organizacyjnego w obchodach Światowego Dnia Serca 2022 udzielili „Partnerzy Polskiej Kardiologii” Polpharma, Servier Polska, Pfizer oraz Boehringer Ingelheim.



 

 

Światowy Dzień Serca

Idea Światowego Dnia Serca

Światowy Dzień Serca (World Heart Day) to coroczne święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia. Idea tego święta powstała pod koniec lat 90. ubiegłego wieku z inicjatywy ówczesnego Prezesa Światowej Federacji Serca (World Heart Federation) – profesora Antonio Bayes de Luna.

Profesor Antonio Bayes de Luna znany jest ze swojej działalności na rzecz walki z chorobami sercowo-naczyniowymi, zwłaszcza w krajach rozwijających się. O planach zorganizowania Światowego Dnia Serca profesor Bayes de Luna informował prezesów narodowych towarzystw kardiologicznych, przewodniczących fundacji kardiologicznych oraz członków Światowej Federacji Serca w oficjalnym liście już w 1998 r. Ostatecznie datę pierwszego Światowego Dnia Serca ustalono na 24 września 2000 r., a każdy kolejny miał być obchodzony w ostatnią niedzielę września.

W liście z 19 lipca 1999 r. adresowanym do prof. Witolda Rużyłło, ówczesnego Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, czytamy m.in., że celem pierwszych obchodów Światowego Dnia Serca w 2000 roku miało być zwrócenie uwagi na globalny problem jaki stanowią choroby sercowo-naczyniowe oraz promocja aktywnego stylu życia. Hasło przewodnie brzmiało „I love my heart – Let it beat!” (Kocham swoje serce – niech bije!).

Zamierzeniem organizatorów było, by Światowy Dzień Serca stał się szczególną okazją do upowszechniania wśród społeczeństwa, pracowników ochrony zdrowia, różnych instytucji i władz podstawowej wiedzy o chorobach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki poprzez promowanie zdrowego stylu życia.

Obchody Światowego Dnia Serca odbywają się z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF.

 

Zaangażowanie PTK w organizację Światowego Dnia Serca

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wspierało inicjatywę organizacji Światowego Dnia Serca od samego początku i włączyło się w nią już w 2000 r. Wtedy to zorganizowano konferencję prasową, na którą zaproszono wiodące polskie stacje telewizyjne i radiowe oraz prasę. W czasie tej konferencji Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Witolda Rużyłło, zaprezentował ideę Światowego Dnia Serca oraz naświetlił wagę aktywności fizycznej jako pierwotnej i wtórnej metody prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Przygotowano także komunikat, w którym położono szczególny nacisk na łatwo dostępne i niekosztowne sposoby zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym tj. odpowiednia dieta, regularny wysiłek fizyczny, niepalenie oraz właściwe leczenie nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej i cukrzycy. Za pośrednictwem mediów informacje te trafiły do szerokiej opinii publicznej. Idea Światowego Dnia Serca była także promowana podczas IV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w dniach 28-30 września 2000 r. Podobne wydarzenia towarzyszyły obchodom Światowego Dnia Serca również w 2001 roku.

W latach 2002–2003 z okazji Światowego Dnia Serca Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zorganizowało imprezy edukacyjne z udziałem mediów, dziennikarzy i popularnych sportowców promujące cele ŚDS na ulicy Nowy Świat w Warszawie.

Od 2004 r. w różnych miastach Polski odbywają się imprezy plenerowe z udziałem lekarzy i artystów przeznaczone dla całych rodzin.

Miasta, w których odbywały się centralne obchody Światowego Dnia Serca w kolejnych latach:

2000 – Warszawa, Kocham moje serce – Niech bije! (relacja)
2001 – Warszawa, Kocham moje serce – Niech bije! (relacja)
2002 – Warszawa, Serce dla zdrowia (relacja)
2003 – Warszawa, Choroby serca u kobiet (relacja)
2004 – Warszawa, Pamiętaj o sercu (relacja)
2005 – Kraków, Zdrowy styl życia – zdrowe serce (relacja)
2006 – Chojnice, Jak młode jest Twoje serce?  (relacja)
2007 – Łódź, Zdrowe rodziny to zdrowe społeczeństwo – Razem po zdrowe serca (relacja)
2008 – Zamość, Czy Twoje serce potrzebuje pomocy? (relacja)
2009 – Wrocław, Zdrowe serce, lepsza praca (relacja)
2010 – Wadowice, Zdrowe serce, lepsza praca (relacja)
2011 – Sopot, Jeden Świat, Jeden Dom, Jedno Serce (relacja)
2012 – Kraków, Pamiętaj o sercu, Miej serce dla serca, Zawalcz o swoje serce (relacja)
2013 – Lublin, Kierunek zdrowe serce (relacja)
2014 – Zakopane, Pamiętaj o sercu, Miej serce dla serca, Zawalcz o swoje serce (relacja)
2015 – Łódź, Z sercem żyj, pracuj i baw się (relacja)
2016 – Warszawa, Polacy mają serce (relacja)
2017 – Katowice, Naładuj swoje serce
2018 – Kraków, Podziel się Mocą
2019 – Katowice, Z sercem dla naszych serc (relacja)
2020 – Online, Warszawa dołącza do akcji iluminacji World Heart Federation (informacja)
2022 – Gdańsk/online, Miej Serce dla Serca (relacja)

Wiadomości World Heart Federation

NCD Academy: Educating the primary care community on NCDs